NEDELJNI IZVEŠTAJ, 14-18. oktobar, 2024. 

Dow Jones  S&P 500 Nasdaq Comp. DAX 40  Shangai Comp.
43.275,91 +0,96% 5.864,67 +0,85%
18.489,55 +0,80% 19.657,37 +1,46% 3.261,56 +1,36%
         

Akcije na Njujorškoj berzi ostvarile su rast i šestu sedmicu zaredom čime je zabeležen najduži uzlazni trend u tekućoj godini. Prošlu nedelju obeležio je nastavak solidne sezone objava kvartalnih rezultata, premda je tehnološki sektor slao mešovite signale. Indeks S&P 500 dobio je na vrednosti 0,9 odsto i stigao je od početka godine do prinosa od 23 odsto.

Tržište čipova na rolerkosteru – Nakon solidnog početka sezone korporativnih objava, prvi jači udarac sentimentu tržišta akcija protekle sedmice zadao je holandski proizvođač mašina za čipove, ASML. Ova kompanija je prevremenom objavom rezultata šokirala tržište i donela mini paniku u sektoru sredinom sedmice. ASML je objavio znatno slabije narudžbine u trećem tromesečju u odnosu na konsenzus i revidirao očekivani rast prodaje za narednu godinu. Akcije ASML-a u danu objave sručile su se 16 procenata, a znatan pritisak na strani prodaje osetio je i dobar deo tehnološkog sektora. Olakšanje je usledilo kasnije tokom sedmice kada je najveći svetski proizvođač čipova, Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM), objavio profit iznad očekivanja i podigao poslovne izglede na nivou godine. Investitori su sa olakšanjem prihvatili ocenu kompanije da je tražnja za proizvodima na bazi veštačke inteligencije (AI) više nego realna, navodeći da je to „najsveobuhvatniji rast bilo čega što se pojavilo u ovoj industriji“. TSM je zabeležio snažan rast vrednosti i novi istorijski maksimum, dok se indeks tehnoloških akcija oporavio i uspeo da uknjiži nedeljni plus od 0,8 odsto.

ECB ponovo snizila kamate uz reviziju rasta evrozone – Evropska centralna banka (ECB) na zasedanju u četvrtak smanjila je depozitnu kamatnu stopu na 3,25 odsto, što je treće ovogodišnje smanjenje za četvrtinu procentnog poena. ECB je prvi put od 2011. godine sprovela smanjenje kamata na dva vezana sastanka, u prvom redu usled činjenice da je inflacija u evrozoni u septembru pala na 1,8 odsto. ECB, istina, očekuje da će inflacija rasti u narednim mesecima, ali da će na ciljani nivo od dva odsto da se vrati u toku sledeće godine. Na ovakvu odluku ECB-a uticala je svakako i ekonomska situacija u evrozoni koja je dovela do toga da je centralna banka smanjila izglede za rast u tekućoj godini u ovom ekonomskom i političkom bloku sa 0,9 na 0,8 odsto. Neke od najvećih članica evrozone suočavaju se sa velikim problemima, uključujući slab industrijski sektor u Nemačkoj, najavljeni projekat fiskalne konsolidacije u Francuskoj i generalno slabe pokazatelje sentimenta. Evro je prošle sedmice nastavio da slabi u odnosu na dolar i padao je nadomak nivoa od 1,08 u odnosu na američku valutu.

Oporavak kineske privrede na tankoj žici – Kineska privreda koja se nalazi usred ciklusa podsticaja, koji bi prema zamislima kineskih zvaničnika trebalo da omoguće oporavak privredne aktivnosti, objavila je u petak da je BDP ove zemlje u trećem tromesečju porastao je 4,6 odsto, neznatno iznad konsenzusa. Međutim, ostaje veliko pitanje da li će ova druga po veličini svetska privreda uspeti da ostvari planirani rast njenih zvaničnika u tekućoj godini od pet odsto. Kinesko tržište akcija proteklih sedmica zabeležilo je snažan oporavak na krilima monetarnih podsticaja kineskih vlasti, ali brojni analitičari sugerišu da se značajniji doprinos problematičnoj kineskoj privredi teško može ostvariti bez opipljivijih fiskalnih stimulansa. Pored BDP-a, Kina je objavila je u petak i rast septembarske maloprodaje od 3,2 odsto (konsenzus 2,5 odsto), što je ubrzanje u odnosu na avgustovsku stopu od 2,1 odsto. Takođe, industrijska proizvodnja je ubrzala na 5,4 odsto (konsenzus 4,5 odsto), dok su ulaganja u osnovna sredstva u periodu januar-septembar porasla 3,4 odsto. Kineska berza prošle sedmice se oporavila 1,4 odsto, dok je u zadnjih mesec dana u plusu skoro 20 procenata.