NEDELJNI IZVEŠTAJ,  21-25. jul, 2025. 

Dow Jones  S&P 500 Nasdaq Comp. DAX 40  Shangai Comp.
44.901,92 +1,26% 6.388,64 +1,46% 21.108,32 +1,02% 24.217,50 -0,30% 3.593,66 +1,67%
         

Američke akcije zabeležile su prošle sedmice 14. rekordni maksimum u tekućoj godini nakon što su sentiment tržišta podigle dobre korporativne objave kompanija, te pozitivan rasplet na polju trgovinskih tenzija. Indeks S&P 500 skočio je u sedmici 1,5 odsto, dok je indeks tehnoloških akcija, Nasdaq, porastao jedan odsto.

Posle Japana i EU sa trgovinskim sporazumom – Nedelju je na polju makroekonomije obeležio trgovinski sporazum SAD sa Japanom koji je ovoj zemlji obezbedio carinsku stopu na američkom tržištu od 15 odsto u odnosu na 25 procenata koliko je početkom aprila inicijalno razrezala američka administracija. Ovaj rasplet je prilično važan za japanski auto-sektor koji se suočavao sa sektorskim carinama od 25 odsto, dok su carine na čelik i aluminijum zadržane na nivou od 50 odsto.

Ovaj događaj predstavljao je uvod u postizanju trgovinskog sporazuma SAD-EU koji je ozvaničen u nedelju, sa identičnom stopom od 15 procenata i uz obavezu evropske strane da kupi energente u SAD za 750 milijardi dolara i investira u ovu zemlju dodatnih 600 milijardi dolara.

EU se suočavala sa pretnjom SAD da će od 1. avgusta otpočeti sa primenom carinske stope od 30 procenata ukoliko ne dođe do postizanja sporazuma. U periodu pregovaranja, a nakon uvođenja 90-odnevne pauze u primeni carina, evropska roba je bila opterećena carinom od 10 odsto, dok se na automobile plaćala carina od 25 odsto, a na čelik i aluminijum 50 procenata. Američka strana je najavila da američka roba neće biti carinjena pri ulasku na evropsko tržište u odnosu na trenutnih 2,8 odsto.

Trgovinski sporazum sa EU je najveći ovakav dogovor koji je Tramp sklopio, a prethodno su obelodanjeni sporazumi sa Japanom (takođe stopa od 15 odsto), Vijetnamom (20 odsto), te Filipinima i Indonezijom (stope od po 19 odsto). Sa Kinom SAD su potpisale trgovinsko primirje u izricanju visokih carina koje ističe 12. avgusta, a u ponedeljak i utorak zvaničnici dveju najvećih svetskih privreda trebalo bi da pregovaraju o ovoj temi.

ECB prvi put u 2025. bez spuštanja kamata – Evropska centralna banka (ECB) zadržala je u četvrtak ključnu kamatnu stopu nepromenjenu, usled povećane privredne neizvesnosti, između ostalog i zbog neizvesnosti oko postizanja trgovinskog sporazuma sa SAD.

I dalje prisutna divergencija u kretanju kamata SAD i evrozone 

Izvor: Oxford Analytica

ECB je u prethodna četiri sastanka ove godine svaki put smanjivala depozitnu stopu za po 25 baznih poena, spuštajući je na nivo od 2,0 odsto. Prethodno, u ciklusu borbe sa inflacijom, depozitna stopa ECB dostigla je maksimum na nivou od 4,0 odsto.

Ova centralna banka je ocenila da su očekivanja po pitanju inflacije, koja je dostigla target od 2,0 odsto, i privrednog rasta ostali nepromenjeni, dok je u prvom tromesečju BDP rastao iznad očekivanja. Govoreći o jačanju evra, čelnica ECB-a, Lagar, je navela da bi ovaj efekat mogao „dodatno smanjiti inflaciju u odnosu na očekivanja“, ali da postoje i dalje rizici da bi eventualno novo kidanje svetskih lanaca snabdevanja moglo dovesti do rasta globalnih cena.

Alphabet odličan u 2Q, Tesla produbio krizu – Na korporativnom polju je nastavljena sezona objava kvartalnih rezultata, koji su mahom bili iznad očekivanja investitora s obzirom na prilično nizak prag koji se spuštao od početka godine. Nakon što je oko trećine kompanija iz indeksne korpe objavilo poslovne rezultate, trenutna očekivanja su da je profit indeksne korpe u drugom tromesečju porastao 6,4 odsto što je iznad očekivanih 4,9 odsto na kraju ovog izveštajnog perioda.

Alphabet – veliki rast kapitalnih ulaganja (u mlrd USD)

Izvor: Reuters

Matična kompanija pretraživača Google, Alphabet, lako je potukla poslovna očekivanja, pokazavši snagu i kada su u pitanju reklamni prihodi i cloud divizija. Jedina „mrlja“ u izveštaju bio je novi rast kapitalnih ulaganja koja se u tekućoj godini očekuje na nivou od 85 milijardi dolara umesto ranije procenjenih 75 milijardi dolara. Akcije Alphabeta spadaju i dalje su najpotcenjenije od svih velikih tehnoloških akcija sa očekivanim PE racijom od 19,6x.

S druge strane, investitore je razočarao Tesla koji nije uspeo da prikaže vedriju sliku u odnosu na već poznati pad prodaje e-vozila u tekućoj godini. Čelnik kompanije Mask je najavio „još nekoliko teških kvartala“ s obzirom da se kompanija suočava i sa gubitkom subvencija na američkom tržištu. U septembru ističu američki podsticaji od oko 7.500 dolara po vozilu, a kompanija je najavila lansiranje pristupačnijeg modela u četvrtom tromesečju kako bi se bolje pozicionirala na sve konkurentnijem tržištu e-vozila.