NEDELJNI IZVEŠTAJ,  17-21. mart, 2025. 

Dow Jones  S&P 500 Nasdaq Comp. DAX 40  Shangai Comp.
41.985,35 +1,20% 5.667,56 +0,51% 17.784,05 +0,17% 22.891,68 -0,41% 3.364,83 -1,60%
         

Američko tržište akcija zabeležilo je lagani oporavak nakon četiri sedmice silaznog trenda, potpomognuto zasedanjem Fed-a i komentarima iz ove centralne banke. Nedelju dana nakon što je indeks S&P 500 pao u tehničku korekciju, protekle sedmice oporavio se pola procenta, dok je indeks tehnoloških akcija, Nasdaq, registrovao još blaži rast od tek petine procenta. 

Fed i Pauel ohrabrili ulagače – Centralni događaj protekle sedmice bilo je zasedanje Fed-a koje je očekivano donelo nepromenjenu kamatu, ali i pogoršana očekivanja kada su u pitanju privredni rast i inflaciona kretanja. Fed je kamatu zadržao u rasponu 4,25-4,50 odsto, gde se nalazi još od decembra, nakon što je ova centralna banka ostala oprezna s obzirom na očekivani negativan uticaj novih carina na privredu koja usporava. 

Monetarni odbor i dalje očekuje dva smanjenja kamata u 2025.

Izvor: WSJ

 

Čelnik Fed-a, Pauel, izjavio je da bi uticaj carina na rast inflacije mogao biti „prolazan“ i da bi „u drugoj polovini godine moglo doći od odlaganja daljeg povećanja“. Ova ocena ohrabrila je investitore, kao i informacija da zvaničnici Fed-a i dalje očekuju smanjenje kamata od pola procenta do kraja godine. 

Kada je u pitanju američki privredni rast, očekivanja Fed-a za tekuću godinu su smanjena na 1,7 odsto u odnosu na decembarsku projekciju od 2,1 odsto. S druge strane, bazna inflacija se očekuje na godišnjem nivou od 2,8 odsto u odnosu na prethodnu ocenu od 2,5 odsto. Ove ocene ukazuju na realnu opasnost od scenarija stagflacije, što je ekonomska pojava kada inflacija raste usprkos slabljenju privrednog rasta. 

I maloprodaja na liniji slabljenja privrede – Nakon što je prošle sedmice objavljeno da se potrošački sentiment Univerziteta Mičigen spustio se na najniži nivo od novembra 2022. godine, ni podaci o američkoj maloprodaji nisu dali vedriju sliku američke privrede. 

Maloprodaja je u februaru porasla na mesečnom nivou 0,2 odsto, znatno bolje u odnosu na naniže revidiran pad od 1,2 odsto prethodnog meseca sa inicijalnih 0,9 odsto. Tržište je očekivalo rast u drugom mesecu tekuće godine od 0,6 odsto. Isključujući prodaju automobila, maloprodaja je rasla stopom od 0,3 odsto, u skladu sa očekivanjima.

Suzdržanost američkih potrošača glavna pretnja po rast BDP-a

Izvor: Reuters

Komponenta lične potrošnje koja ulazi u obračun BDP-a porasla je 1,0 odsto, više od očekivanih 0,2 odsto. Analitičari očekuju da lična potrošnja uspori na godišnju stopu od 1,2 odsto u prvom tromesečju, sa 4,2 odsto u četvrtom kvartalu prošle godine. Američki BDP u velikoj meri zavisi od potrošnje stanovništva, a očekuje se da bi usled njenog slabljenja rast u prvom tromesečju mogao da se nađe u rasponu 0,5-1,3 odsto. Najveća privreda sveta porasla je 2,3 odsto u četvrtom tromesečju. 

Američki državni zvaničnici najavili su ranije da bi američka privreda mogla usporiti u tranziciji sa veće javne na privatnu potrošnju, opisavši ovo vreme „periodom detoksikacije“. Takođe, izrečene su javne ocene da „ne postoje garancije“ da neće biti recesije. 

NIKE najniži od vremena pandemije – Akcije najvećeg svetskog proizvođača sportske opreme, NIKE (NKE), pale su prošle sedmice po objavi kvartalnih rezultata, a kompanija je na momente vrednovana ispod sto milijardi dolara, što je poslednji put zabeleženo 2020. godine. 

Uprava kompanije je ponovo dala razočaravajuća očekivanja za tekući kvartal, što sugeriše novo odlaganje oporavka poslovanja. Očekuje se da bi pad prihoda u kvartalu mogao iznositi 14-15 procenata (konsenzus pad od 12 odsto) uz pad bruto margine od 4-5 procentnih poena. 

Kompanija se i dalje suočava sa povećanim zalihama i većim obimom rasprodaja, kako bi obezbedila prostor za lansiranje inovativnih stilova. Na sporiji oporavak poslovanja kompanije utiču i neki eksterni faktori, kao što su geopolitika, nove carine, volatilnost valutnih kurseva i poreske regulative, te uticaj ovih neizvesnosti i makro faktora na poverenje potrošača.

Akcije NIKE-a su u danu objave rezultata pale 5,5 odsto na 68 dolara, dok su se na momente spuštale nadomak nivoa od 65 dolara. U proteklih godinu dana akcije ove kompanije izgubile su na vrednosti skoro 33 odsto, ali se uprkos tome njima trguje na očekivanom PE raciju od 31,4x.