NEDELJNI IZVEŠTAJ,  13-17. januar, 2025. 

Dow Jones  S&P 500 Nasdaq Comp. DAX 40  Shangai Comp.
43.487,83 +3,69% 5.996,66 +2,91% 19.630,20 +2,45% 20.903,39 +3,41% 3.241,82 +2,31%
         

U nedelji uoči promene američke administracije u Beloj kući, tržište akcija registrovalo je snažan rast podstaknuto povoljnim izveštajem o inflaciji i dobrim startom sezone objava korporativnih rezultata. Indeks S&P 500 skočio je 2,9 odsto i nedelju zaključio nadomak nivoa od 6.000 poena, dok je indeks tehnoloških akcija, Nasdaq, porastao 2,5 odsto. 

Bazna inflacija usporila na kraju 2024. – Izveštaj o američkoj inflaciji u decembru doneo je nešto povoljnije informacije u pogledu trendova cena koji utiču u velikoj meri na monetarnu politiku Fed-a. Indeks potrošačkih cena porastao je u poslednjem mesecu 2024. godine 0,4 odsto mesečno odnosno 2,9 odsto godišnje, dok su očekivanja bila na nivou 0,3 odsto i 2,9 odsto, respektivno.

Bazna inflacija iznenađujuće usporila u decembru 

Izvor: CNBC

Međutim, bazna inflacija, kada se isključe cene hrane i energenata, pala je na godišnjem nivou sa 3,3 na 3,2 odsto i bila je ispod konsenzusa od 3,3 odsto. Na mesečnom nivou bazna inflacija je porasla 0,2 odsto, takođe 0,1 procentni poen ispod očekivanja. Ovaj deo izveštaja doprineo je snažnom rastu tržišta akcija, a takođe i padu prinosa na 10-ogodišnje obveznice na 4,62 odsto. 

Najveći deo rasta inflacije došao je od povećanja cene energenata (2,6 odsto), pre svega usled skoka cene goriva od 4,4 odsto. Ova stavka je bila odgovorna za 40 procenata rasta indeksa, a cene hrane su porasle 0,3 odsto. Troškovi stanovanja, koji čine oko trećine indeksa, porasli su 0,3 odsto odnosno 4,6 odsto godišnje, što je najmanji godišnji rast još od januara 2022. godine. 

Profiti banaka listom iznad očekivanja – Osim izveštaja o inflaciji, povoljan sentiment na tržištu podržale su dobre korporativne objave najvećih američkih banaka koje tradicionalno otvaraju sezonu kvartalnih rezultata. Američke banke su listom nadmašile poslovna očekivanja, a njihove akcije su nastavile snažan momentum iz 2024. godine kada su zabeležile rast u proseku od 33 odsto, skoro za deset procentnih poena nadmašivši učinak indeksa S&P 500. 

Rekordni profit JPMorgan-a u 2024. (u mlrd USD)

Izvor: S&P Capital IQ

Poslovanje banaka je nastavilo da uživa u blagodetima visokih kamata premda je Fed u septembru otpočeo ciklus njihovog smanjenja, ali koji izvesno neće ići tako brzim tempom kao što se pre pola godine očekivalo. Takođe, banke su listom beležile snažan rast poslovanja iz trgovačkih aktivnosti, posebno kada su u pitanju akcije i obveznice, dok se očekuje da bi mere nove američke administracije mogle dodato da deregulišu tržište i daju novi zamah poslovima spajanja i preuzimanja. 

Najveća američka banka, JPMorgan, ostvarila je rekordni profit u 2024. godini, a takođe je najavila rast neto prihoda od kamata u tekućoj godini na 94 milijarde dolara, za milijardu više od rekordnog nivoa u 2024. Akcije ove banke nisu bile među najvećim dobitnicima prošle sedmice u sektoru, ali u poslednjih godinu dana beleže rast od oko 55 odsto. 

Kineski BDP u 2024. po planu, ali… – Objavljeni državni podaci u petak pokazali su da je kineska privreda i u prošloj godini uspela da ostvari vladin target rasta, ali uz brojne strukturne slabosti koje i dalje nisu rešene. Ova druga po jačini svetska privreda u četvrtom kvartalu zabeležila je rast od 5,4 odsto, što je najveća stopa od početka 2023. godine, u odnosu na očekivanje tržišta od 4,9 odsto. Ovaj rast je u velikoj meri bio zasnovan na industrijskoj proizvodnju i izvozu, koji su omogućili dostizanje stope od pet procenata u celoj 2024. godini.

Privredni rast u 4Q došao iznad očekivanja tržišta 

Izvor: Reuters

Međutim, decembarski podaci pokazali su da industrijska proizvodnja daleko premašuje maloprodaju, a da nezaposlenost raste, naglašavajući domaću slabost privrede koja s druge strane ima ogromni trgovinski suficit sa ostatkom sveta. Rast zasnovan na izvozu delimično je podržan deflacijom koja kinesku robu čini konkurentnijom na globalnim tržištima, ali takođe izlaže Peking većim opasnostima kako se trgovinski jaz sa drugim zemljama povećava. Unutar zemlje, pad cena je uticao na smanjene korporativne profite i niže plate radnika.

Da stvar bude još nepovoljnija, kinesku privredu očekuju više američke carine za koje se očekuje da će imati mnogo veći uticaj nego u Trampovom prvom mandatu, podstičući premeštanje proizvodnje u inostranstvu i dalje smanjenje profita, pritisak na radna mesta i investicije privatnog sektora.