NEDELJNI IZVEŠTAJ, 8-12. jul, 2024. 

Dow Jones  S&P 500 Nasdaq Comp. DAX 40  Shangai Comp.
40.000,90 +1,59% 5.615,35 +0,87%
18.396,98 +0,25% 18.769,36 +1,67% 2.971,29 +0,72%
         

I protekla trgovačka sedmica donela je rast američkog tržišta akcija, podstaknut slabljenjem inflacije i najavama iz Fed-a da bi uskoro moglo uslediti smanjenje kamata. Osim nastavka rasta tržišta, sedmicu je obeležila i sektorska rotacija sa tehnoloških izdanja ka defanzivnim i klasičnim biznisima, pa je posle dužeg perioda Dow Jones predvodio rast berzanskih pokazatelja. Dow je skočio 1,6 odsto, indeks S&P 500 0,9 odsto, a Nasdaq neznatnih 0,3 odsto.

Prvi pad američke inflacije od 2020. – Mesečna inflacija u SAD u junu pala je po prvi put u više od četiri godine, dajući dodatne argumente da bi Fed mogao uskoro da otpočne sa smanjenjem kamata. Indeks potrošačkih cena u junu pao je 0,1 odsto u odnosu na maj, dok je stopa na godišnjem nivou iznosila 3,0 odsto što je bilo ispod konsenzusa od 3,1 odsto i 3,3 odsto koliko je bila u maju. Kada je u pitanju bazna inflacija, ona je porasla je 0,1 odsto na mesečnom nivou odnosno 3,3 odsto godišnje u odnosu na konsenzus od 0,2 i 3,4 odsto, respektivno. Pad cena goriva od 3,8 odsto oslabio je inflatorne pritiske, a na drugoj strani je stajao rast od po 0,2 odsto cena hrane i troškova stanovanja. I dok je indeks potrošačkih cena bio iznad očekivanja, proizvođačke cene u junu su ubrzale više od konsenzusa. Junske proizvođačke cene skočile su 2,6 odsto, iznad konsenzusa od 2,3 odsto i majskog podatka od 2,2 odsto.

Septembarski pad kamata sve izvesniji – Junski izveštaj o inflaciji povećao je verovatnoću smanjenja kamata Fed-a u septembru na skoro 90 procenata, što je ranije tokom sedmice indirektno i najavio prvi čovek ove centralne banke, Džerom Pauel. On je rekao da je ekonomija i dalje jaka, kao i tržište rada, uprkos izvesnom hlađenju u poslednje vreme. Pauel je naveo izvesno ublažavanje inflacije, za koju je rekao da kreatori monetarne politike ostaju odlučni da je svedu na target od dva odsto. „Istovremeno, u svetlu napretka u smanjenju inflacije i hlađenju tržišta rada u poslednje dve godine, povišena inflacija nije jedini rizik sa kojim se suočavamo“, rekao je on u pripremljenom izlaganju, i dodao da bi „prekasno ili premalo smanjenje ograničenja monetarnih mera mogli neopravdano oslabiti ekonomsku aktivnost i zapošljavanje“. Fed-ova kamata se trenutno nalazi u rasponu 5,25-5,50 procenata, a postavljena je u avgustu prošle godine nakon uzlaznog trenda koga je činilo 11 uzastopnih povećanja.

Banke otvorile sezonu objava kvartalnih rezultata – Visoke kamate počele su da utiču na poslovne rezultate kompanija, pokazali su kvartalni izveštaji banaka. Iako se očekuje da profiti američkih korporacija u drugom tromesečju porastu stopom od 8,6 odsto, što bi bila najviša stopa rasta od prvog kvartala 2022. godine, za banke su „zlatna vremena“ prošla. Sve tri velike američke banke, Citigroup, JP Morgan i Wells Fargo, zabeležile su kvartalno smanjenje neto prihoda od kamata, što je ključni činilac koji je prošle godine vinuo profite banaka na rekordne nivoe. Veoma dug period visokih kamata doveo je do toga da je pozicija plasiranih kredita kod ovih banaka ili stagnirala ili je pala, dok su sve tri banke ostavile dodatne, veće iznose po pitanju potencijalnih kreditnih gubitaka. Očekivano smanjenje kamata Fed-a moglo bi kredite da učini dostupnijim i time načini ustupak bankama, ali je pitanje koliko će brzo banke moći da plasiraju nove kredite i time neutrališu pad neto kamatne marže. Akcije banaka po objavi rezultata pale su u rasponu od 1,2 odsto koliko je oslabio JPMorgan do korekcije od šest odsto koju je pretrpeo Wells Fargo.