NEDELJNI IZVEŠTAJ,  30. jun – 4. jul, 2025. 

Dow Jones  S&P 500 Nasdaq Comp. DAX 40  Shangai Comp.
44.828,53 +2,30% 6.279,35 +1,72% 20.601,10 +1,62% 23.787,45 -1,02% 3.472,32 +1,40%
         

Američko tržište akcija i u skraćenoj trgovačkoj sedmici nastavilo je uzlazni trend, stigavši do novog rekordnog nivoa, potpomognuto pozitivnim izveštajem sa tržišta rada. Indeks S&P 500 porastao je 1,7 odsto na 6.279,4 poena, dok je nešto blažu pozitivnu promenu od 1,6 odsto registrovao indeks tehnoloških akcija, Nasdaq.

Tržište rada čuva visoke kamate – Sentiment tržišta je potpomognut neočekivano dobrim izveštajem sa tržišta rada koji je pokazao trend nastavka mesečnog kreiranja radnih mesta od preko 100 hiljada. Tokom juna američki poslodavci su zaposlili 147 hiljada ljudi, iznad konsenzusa od 110 hiljada i revidiranog podatka iz maja od 144 hiljade. Junski broj kreiranih radnih mesta je veoma blizak ovogodišnjem mesečnom proseku od oko 146 hiljada radnih mesta.

Stopa nezaposlenosti je pala na 4,1 odsto, što je njen najniži nivo od februara ove godine, a došla je ispod konsenzusa od 4,3 odsto, u većoj meri usled smanjenja participacije radne snage na 62,3 odsto, što je njen najniži nivo od kraja 2022. godine.

Prosečna satnica porasla je na mesečnom nivou 0,2 odsto, dok je u odnosu na jun prošle godine bila veća za 3,7 odsto, pokazujući povišeni pritisak na inflatorna kretanja. Uprkos ovom podatku, izveštaj sa tržišta rada gotovo je u potpunosti eliminisao šanse za smanjenje kamata na julskom zasedanju Fed-a. Tržište sada sa verovatnoćom manjom od pet odsto očekuje smanjenje kamata u tekućem mesecu u odnosu na oko 24 odsto neposredno pre objavljivanja izveštaja.

Tramp je i protekle sedmice nastavio da vrši pritisak na Fed koji već duže vreme drži kamatu u rasponu 4,25-4,50 odsto. Na svojoj društvenoj mreži Tramp je napisao da bi čelnik Fed-a, Pauel, „trebalo odmah da podnese ostavku“.

Carine ponovo na dnevnom redu – Američki predsednik je u petak, nakon prethodnog usvajanja u Kongresu, potpisao kontroverzni zakon o porezima i potrošnji koji bi mogao znatno da pogorša stanje američkog javnog duga. Uprkos ovome, fokus je veoma brzo prebačen na trgovinsku politiku, pa je Tramp preko vikenda najavio da će u ponedeljak poslati pisma na adrese desetak trgovinskih partnera sa naznakom da će im od 1. avgusta, bez trgovinskog sporazuma, nametnuti jednostrane carinske stope. Među ovim zemljama su verovatno ključni trgovinski partneri sa kojima SAD još uvek nisu postigle trgovinski sporazum, kao što su: EU, Japan, Južna Koreja i Indija.

U sredu, 9. jula, ističe rok od 90 dana kojim je američka administracija odložila primenu drakonskih carina koje su početkom aprila dovele do velike panike na tržištu akcija. Međutim, iz američke administracije su pojasnili da bi sve zemlje koje postignu trgovački sporazum do kraja meseca mogle da izbegnu primenu ranije proklamovanih carina od 1. avgusta.

Izvoz i uvoz Vijetnama (mesečni podaci, u mlrd USD)

Izvor: Nikkei Asia

Poslednja zemlja koja je postigla sporazum bio je Vijetnam koji će plaćati carinu na izvoz u SAD od 20 procenata u odnosu na 46 odsto koliko je američka administracija razrezala početkom aprila i 10 procenata koliko je ovaj namet iznosio u protekla tri meseca. SAD su najavile da bi carine za robu koja se reeksportuje preko Vijetnama mogle da budu 40 odsto, navodeći kao glavni razlog činjenicu da trećinu vijetnamskog izvoza čini izvorno kineska roba.

Dolar se oporavio nakon 3-godišnjeg minimuma – Nakon što je u utorak američka valuta pala na najniži nivo od marta 2022. godine, usledio je blagi oporavak zahvaljujući pozitivnim tonovima sa makroekonomskog plana koji su dali PMI podaci i izveštaj sa tržišta rada.

Međutim, investitori su i dalje ostali nepoverljivi prema ovoj valuti koja se nalazi pod velikim pritiskom oko pitanja trgovinske politike, veoma nepovoljnog stanja javnog duga i pozicije Fed-a koji se nalazi pod velikim političkim pritiskom.

Dolar privremeno zaustavio pad prema svetskim valutama 

Izvor: Seeking Alpha

Govoreći na forumu ECB-a, u Portugalu, čelnik Fed-a, Pauel, napomenuo je da je „dok god je američka ekonomija u solidnom stanju, razumno sačekati i saznati više“ pre nego što se krene sa smanjenjem kamatnih stopa. Objasnio je da bi bez ovih trgovinskih pritisaka na cene, Fed možda već počeo da ublažava politiku. Iako je Pauel naglasio potrebu za opreznim pristupom zasnovanim na podacima, njegov stav sve više zasenjuje rastući politički pritisak da se snize kamate. On nije isključio smanjenje kamatnih stopa na julskom sastanku, ali je jasno stavio do znanja da će svaka odluka zavisiti od predstojećih podataka i ekonomskih uslova.

Dolarski indeks koji meri vrednost američke valute prema korpi od šest najvažnijih svetskih valuta, uprkos blagom oporavku prošle sedmice, oslabio je od početka godine više od 10 procenata. U odnosu na evro, dolar je oslabio u 2025. godini oko 12 procenata.