NEDELJNI IZVEŠTAJ,  21-25. april, 2025. 

Dow Jones  S&P 500 Nasdaq Comp. DAX 40  Shangai Comp.
40,113,50 +2,48% 5.525,21 +4,59% 17.382,94 +6,73% 22.242,45 +4,89% 3.295,06 +0,56%
         

Protekla trgovačka sedmica donela je snažan oporavak tržišta nakon što je Tramp ublažio retoriku oko trgovinske politike i odnos prema čelniku centralne banke. Indeks S&P 500 oporavio se 4,6 odsto na preko 5.500 poena čime je prepolovio gubitak na oko 10 procenata od njegovog maksimuma iz februara. Indeks tehnoloških akcija, Nasdaq, skočio je u sedmici 6,7 odsto, delimično i usled dobre korporativne objave Alphabet-a. 

Hoće li Fed zadržati nezavisnost? – Nedelja je otpočela nastavkom pada tržišta s obzirom na produžene tenzije oko nove američke trgovinske politike, ali su investitori front zabrinutosti pomerili i na pitanje nezavisnosti centralne banke nakon oštrih izjava iz Bele kuće. Ekonomski savetnici u američkoj administraciji priznali su da Tramp aktivno razmatra mogućnost smene Pauela, čiji mandat ističe u maju naredne godine, povrh činjenice da američki predsednik mesecima pritiska ovu nezavisnu instituciju u pogledu ublažavanja monetarne politike. 

No, sam Tramp je u svom maniru volatilnih obraćanja dao pomirljivu izjavu u utorak što je iniciralo početak solidnog oporavka tržišta u nastavku sedmice. „Nemam nameru da ga otpustim“, saopštio je američki predsednik, ponovivši ranije ocene da bi čelnik Fed-a trebalo da bude malo aktivniji u pogledu obaranja kamata „s obzirom da je za to trenutno savršeno vreme“. 

Prinos na američke 10-ogodišnje obveznice 

Izvor: Seeking Alpha

Dolar je do kraja sedmice posle dužeg vremena ojačao prema evru i korpi najznačajnijih svetskih valuta, a takođe je zabeležen veliki pad prinosa na dužničke hartije. Prinos na 10-ogodišnje obveznice SAD  spustio se sa 4,40 na 4,25 odsto, dok je prinos na 30-ogodišnje obveznice pao na 4,70 odsto nakon što se približavao nivou od pet procenata na početku nedelje. 

I na polju trgovinskih tenzija došlo je do izvesne relaksacije koja je podržala oporavak tržišta akcija, prema ovaj front i dalje karakteriše veliki broj konfuznih dešavanja. Napredak u američko-kineskim odnosima koji je tržište pozdravilo, kao i navodni sastanak dve strane, Kina je demantovala, premda je spustila carinska opterećenja na pojedine vrste robe. Tramp je ponovio da će oboriti carine prema ovoj drugoj najvećoj privredi sveta ukoliko američka strana zauzvrat dobije nešto „značajno“. 

Inflaciona očekivanja najveća od 1981. – Na makroekonomskom planu, nastavljaju da se nižu loši podaci s obzirom na sada već skoro mesečno stanje visoke neizvesnosti. 

Finalni indeks sentimenta potrošača Univerziteta Mičigen pao je u aprilu na 52,2 poena što je osam procenata slabije u odnosu na prethodni mesec, premda nešto bolji rezultat od preliminarnog čitanja od 50,8 poena. Kada su inflaciona očekivanja u pitanju, ispitanici očekuju da će cene porasti za 6,5 odsto tokom naredne godine, u odnosu na martovsko očekivanje povećanja od 5,0 odsto, što je najviši rezultat od 1981. godine.

Potrošački sentiment nadomak nivoa iz 2022. godine 

Izvor: WSJ

Iz UoM navode da su „potrošači videli rizike za višestruke aspekte ekonomije, uglavnom zbog stalne neizvesnosti oko trgovinske politike i potencijalnog ponovnog rasta inflacije koji se nazire“. 

PMI podaci slute recesiju – Ni podaci o poslovnoj PMI aktivnosti nisu dali ništa bolju sliku. Dominantni uslužni sektor američke privrede zabeležio je pad aprilskog PMI pokazatelja sa 54,4 na 51,4 poena, i nalazi se veoma blizu granice od 50 poena koja razdvaja rast od kontrakcije. Istina, industrijski sektor zabeležio je blago poboljšanje sa 50,2 na 50,7 poena i doprineo da se malo ublaži pad kompozitnog PMI privrede sa martovskih 53,5 na 51,2 poena.  

Poslovna aktivnost u evrozoni stagnirala je tokom tekućeg meseca, s obzirom da se PMI pokazatelj u aprilu spustio na 50,1 sa martovskih 50,9 poena. Analitičari su očekivali ovaj pokazatelj na nivou od 50,3 poena. 

Poslovna aktivnost u evrozoni na ivici recesije 

Izvor: Trading Economics

Optimizam među uslužnim firmama u ovom ekonomskom i političkom bloku naglo je opao,  pa je PMI u sektoru pao na 49,7 sa 51,0 poena u martu. Proizvodni sektor u evrozoni, koji je u padu skoro tri godine, pokazao je neke znake poboljšanja, ali je velika verovatnoća da će ovaj trend biti kratkog daha jer su kompanije pojačale aktivnost kako bi preduhitrile stupanje na snagu američkih trgovinskih mera.