NEDELJNI IZVEŠTAJ,  6-10. januar, 2025. 

Dow Jones  S&P 500 Nasdaq Comp. DAX 40  Shangai Comp.
41.938,45 -1,86% 5.827,04 -1,94%
19.161,63 -2,34% 20.214,79 +1,55% 3.168,52 -1,34%
         

Skraćena trgovačka sedmica na Njujorškoj berzi donela je oštar pad glavnih berzanskih indeksa nakon što su dobri podaci sa tržišta rada dodatno podržali očekivanja o sporijem smanjenju kamata u tekućoj godini. Indeks S&P 500 oslabio je oko dva odsto, spustivši se nadomak nivoa od 5.800 poena, dok su tehnološke akcije, tradicionalno osetljivije na kamate, oslabile 2,3 odsto. 

Jako tržište rada pritisnulo indekse akcija – Američko tržište rada zatvorilo je prošlu godinu u više nego dobroj kondiciji. Decembarski izveštaj pokazao je dodatnih 256 hiljada radnih mesta u odnosu na novembarskih 212 hiljada, i daleko iznad konsenzusa od 155 hiljada. Stopa nezaposlenosti je pala na 4,1 odsto i bila je 10 baznih poena ispod očekivanja. Prosečna satnica porasla je na mesečnom nivou 0,3 odsto, što je bilo u skladu sa konsenzusom, dok je 12-omesečni rast od 3,9 odsto bio blago ispod očekivanja, indicirajući slabljenje uticaja plata na ukupnu inflaciju. 

Broj novih radnih mesta na mesečnom nivou (u 000)

Izvor: CNBC

Ranije tokom sedmice objavljen je izveštaj o otvorenim radnim mestima u novembru (JOLT pregled) koji je pokazao najveći broj raspoloživih pozicija od maja tekuće godine, ukazujući na i dalje jako tržište rada koje je podržano niskim nivoom otpuštanja. Istina, stopa Amerikanaca koji daju otkaze smanjena je sa 2,1 na 1,9 odsto, što ukazuje na pad poverenja u stanje na tržištu rada. Investitori i dalje sa stoprocentnom verovatnoćom očekuju da na januarskom zasedanju neće biti smanjenja kamata, dok je verovatnoća za samo jedno smanjenje u tekućoj godini sada porasla na 68,5 odsto. Osim rasprodaje na tržištu akcija, došlo je i do rasta prinosa na 10-ogodišnje američke obveznice koji je stigao nadomak nivoa od 4,8 odsto. 

Startuje sezona korporativnih objava za 4Q – I dok je dobro stanje na tržištu rada dovelo do kratkoročnog pada tržišta akcija, ova informacija o dobrom stanju američke privrede mogla bi da pogura korporativne profite koji stoje u osnovi dugoročnih trendova. Ove sedmice počinje sezona objava kvartalnih rezultata za četvrto tromesečje koja bi trebalo da donese rast korporativnih profita veći od sedam procenata, dok bi na nivou čitave 2024. godine stopa mogla da premaši osam procenata. 

 Očekuje se ubrzanje rasta korporativnih profita 

Izvor: Zacks

Ovaj dobar trend u velikoj meri došao je kao posledica odličnih rezultata tehnoloških kompanija, a prema prognozama analitičara to je samo uvod u dve odlične poslovne godine. Prema aktuelnim prognozama, korporativni profiti u SAD bi u 2025. i 2026. godini mogli da porastu stopama od 14-15 odsto što je duplo jači intenzitet u odnosu na prosek u protekloj deceniji. Ono što je zanimljivo, u tekućoj godini čak i kada se izuzme tehnološki sektor, ostatak indeksne korpe je projektovan da iznese dvocifrenu stopu rasta profita. Glavni izazovi za dostizanje ovih optimističkih prognoza u tekućoj godini bi mogli doći već u januaru sa inauguracijom Trampa i mogućim velikim geopolitičkim previranjima. 

Američke sankcije ruskim firmama pogurale cenu nafte – U petak objavljene sveobuhvatne sankcije američke administracije prema ruskim naftnim kompanijama podigle su cenu sirove nafte za skoro četiri procenta, a uzlazni trend ovog tržišta nastavljen je i tokom vikenda. Prvi put od jula cena Brenta premašila je nivo od 80 dolara za barel nakon što je američka administracija objavila sankcije prema ruskim naftnim kompanijama Gazprom Neft i Surgutneftegas, njihovim podružnicama, više od 180 tankera i desetinama pojedinaca vezanim sa ruskim energetskim sektorom. 

 Cena sirove nafte najviša u skoro pola godine (Brent u USD/bbl)

Izvor: Investing

 Očekuje se da bi indijske i kineske rafinerije, koje se velikim količinama sirove nafte snabdevaju iz Rusije, mogle da se preusmere na snabdevanje sa Bliskog Istoka što bi podstaklo neravnotežu između ponude i tražnje. Nova američka administracija, koja za sedam dana preuzima kormilo u Beloj kući, ima daleko drugačiju orijentaciju kada je u pitanju nacionalna naftna industrija, a ostaje da se vidi koliko će biti istrajna u podršci ovim najoštrijim sankcijama prema ruskom naftnom sektoru još od izbijanja rata u Ukrajini.