Stanje američke privrede nije ni približno onome kakvo je bilo početkom godine, a ova ocena nepovratno je zacementirana u aprilu kada je nova američka administracija „zaratila“ sa trgovinskim partnerima širom sveta putem jednostranog izricanja drakonskih carina.

Početkom godine očekivalo se da će američke korporacije zabeležiti najveću godišnju stopu rasta profita još od postpandemijske 2021. godine, ali su ove prognoze kontinuirano slabile od početka godine. Trenutni očekivani rast profita kompanija koje sačinjavaju indeksnu korpu S&P 500 nalazi se na 7,1 odsto, dok su u 2026. i 2027. godinu gurnuta povišena očekivanja rasta od 13,1 odnosno 14,0 odsto, respektivo.

Izvor: SeekingAlpha

Nakon odličnog prvog tromesečja u kojem su profiti američkih korporacija skočili 12,1 odsto, očekuje se znatno skromniji učinak u ostatku godine. Za drugo tromesečje analitičari očekuju rast profita od 4,7 odsto uz 4,0 odsto veće prihode, što predstavlja najslabiju stopu rasta krajnjeg rezultata od trećeg tromesečja 2023. godine.

Početkom godine očekivanja za aktuelni kvartal stajala su na 12,2 odsto, da bi se negativni trend revizija naročito ubrzao od aprila. Svi sektori su doprineli smanjenim očekivanim rezultatima, dok je najotporniji ostao tehnološki sektor koji se tokom maja i juna u potpunosti stabilizovao, čak uz neznatan oporavak očekivane stope rasta profita.

Tehnološke akcije skoncentrisane su u dva sektora prema metodologiji indeksa S&P 500 – komunikacione usluge i informacione tehnologije, i upravo ova dva sektora imaju najviši prognozirani rast profita u drugom tromesečju od 30 odnosno 17 odsto respektivno. Na suprotnoj strani najveći negativan efekat na profite imaće sektor energetike koji bi usled pada cene sirove nafte mogao pretrpeti pad profita od 26 odsto.

Finansijski sektor koji objavama rezultata najvećih banaka tradicionalno otvara sezonu korporativnih objava trebalo bi da zabeleži skromnu stopu rasta profita od 2,4 odsto, pre svega usled negativnog doprinosa banaka od 11 odsto. Doduše, ovaj očekivani rezultat je posledica prošlogodišnjeg velikog rasta profita JPMorgana na bazi jednokratne revalorizacije njegovog vlasničkog udela u kompaniji Visa.

Tokom drugog tromesečja KBW Nasdaq Bank indeks, koji meri učinak najvećih američkih banaka, zabeležio je rast od 14 odsto, nadmašivši indeks S&P 500 za tri procentna poena, dok su regionalne banke zabeležile skroman rast od oko tri odsto. Velike banke predstavljaju sigurno utočište u vremenima velike volatilnosti, a dodatno su pogurane nedavnim regulatornim ublažavanjem zahteva za kapitalnu adekvatnost. Danas će pred investitore izaći velike američke banke JPMorgan Chase, Wells Fargo, Citigroup i BlackRock, koje uz tehnološke kompanije najviše doprinose ukupnom profitu indeksa.

Ova korpa 500 najvećih američkih kompanija nalazi se nadomak rekordnih nivoa i od početka godine beleži rast od 6,4 odsto. Nakon velikog oporavka tržišta od aprila i smanjenih prognoza profita njen očekivani PE racio iznosi 22,4x, što je daleko iznad 10-ogodišnjeg proseka od 18,8x.

Izvor: Zacks, Momentum