Najveći globalni e-trgovac i pružalac cloud usluga, Amazon, objavio je kvartalne rezultate iznad očekivanja, ali i dao razočaravajuću prognozu za tekući period usled neizvesnosti oko carina. 

Prihod u periodu januar-mart skočio je 8,7 odsto na 155,7 milijardi dolara, što je bilo iznad konsenzusa od 155,04 milijarde dolara. 

Kada je profitabilnost u pitanju, operativni profit je skočio za petinu na 18,4 milijarde dolara, što je bilo iznad prognoze uprave od pre tri meseca od oko 16 milijardi dolara i konsenzusa od 17,5 milijardi dolara. Dobit po akciji (EPS) od 1,59 dolara bila je iznad konsenzusa od 1,36 dolara. 

Nastavljen trend rasta operativnog profita (u mlrd USD)

Izvor: Amazon

Severnoamerički segment poslovanja zabeležio je rast od 7,6 odsto na 92,9 milijardi dolara, dok je međunarodni segment porastao 4,9 odsto (osam odsto mimo kursnih razlika) na 33,5 milijardi dolara. 

Segment cloud usluga doneo je rast prihoda od 16,9 odsto (prošli kvartal 18,9 odsto) na 29,3 milijarde dolara, ispod konsenzusa od 29,42 milijarde dolara. Operativni profit u segmentu porastao je 23 odsto na 11,5 milijardi dolara i ponovo je činio gro profita kompanije. Međutim, iako i dalje dominira tržištem cloud usluga, Amazon je zabeležio znatno slabije stope rasta od rivala Microsoft-a (33 odsto) i Alphabet-a (28 odsto). 

Posmatrano po kategorijama, marketinški prihodi su rasli 17,7 odsto i ostali su najbrže rastući biznis kompanije, premda bi se i ovaj deo poslovanja mogao naći pod pritiskom viših carina. Neke od kompanija, poput Alphabet-a i Snap-a, ukazale su na mogući pad budžeta za oglašavanje usled viših carina. 

Prodajne usluge „trećoj strani“, koja čini značajan deo prihoda kompanije, već su počele da trpe, ostvarivši višegodišnju najnižu stopu rasta od 5,5 odsto. Pritisak na ovaj deo poslovanja mogao bi tek da usledi s obzirom da bi se prodavci mogli naći u problemu jer se mnogi od njih oslanjaju na kinesku proizvodnju ili sklapanje proizvoda na tom tržištu. Neki prodavci su već podigli cene i smanjili troškove oglašavanja jer se suočavaju sa višim troškovima uvoza.

Uprava kompanije je dala prilično konzervativnu prognozu za tekući kvartal, pritom označivši „carine i trgovinske politike“, kao i „recesione strahove“ kao faktore koji bi mogli da promene ova očekivanja. 

Kompanija u tekućem kvartalu očekuje operativni profit u rasponu 13,0-17,5 milijardi dolara, ispod konsenzusa od 17,64 milijarde dolara. Prodaja se očekuje u rasponu 159-164 milijarde dolara, što pretpostavlja stopu rasta od 7-11 odsto, iznad konsenzusa od 160,9 milijardi dolara. 

Akcije Amazona, nakon inicijalnih gubitaka, okončale su trgovački dan bez velike promene cene na 190 dolara, dok su od početka godine u minusu oko 13 procenata. 

Izvor: CNBC, Amazon, Momentum