Holandski proizvođač mašina za proizvodnju čipova, ASML Holding, zadržao je poslovna očekivanja u tekućoj godini uprkos činjenici da su američke carine donele rastuću neizvesnost oko poslovanja u 2025. i 2026. godini.
Kompanija je u prvom tromesečju zabeležila rast prihoda od 46,3 odsto na 7,74 milijardi evra, neznatno ispod konsenzusa od 7,70 milijardi evra. Bruto margina je iznosila 54,0 odsto dok je neto profit skoro dupliran na 2,4 milijarde evra.
Neto narudžbine kompanije, koje predstavljaju najbolju meru kretanja u industriji čipova, dostigle su 3,9 milijardi evra, ispod konsenzusa od 4,84 milijarde evra i narudžbina od 7,1 milijardu evra u prethodnom tromesečju. Napredne EUV litografske mašine činile su 1,2 milijarde evra novougovorenih poslova.
Neto narudžbine kompanije (u mlrd EUR)

Izvor: ASML
Govoreći o pojedinačnim tržištima, uprava ASML-a je navela da je tražnja u tekućoj godini na kineskom tržištu iznad očekivanja, te da se sada očekuje da prihod sa ovog tržišta učestvuje preko 25 odsto u odnosu na ranije očekivanu petinu prodaje. U prvom tromesečju, prihodi sa ovog tržišta činili su 27 odsto ukupne realizacije, južnokorejsko tržište donelo je 40 odsto prihoda, a američko i tajvansko tržište činili su po 16 procenata prodaje.
Uprava kompanije je zadržala raniju prognozu prihoda u tekućoj godini od 30-35 milijardi evra, dok se u drugom tromesečju očekuje prihod od 7,2-7,7 milijardi evra, ispod konsenzusa od 7,73 milijarde evra, i bruto margina u relativno širokom rasponu 50-53 odsto usled neizvesnosti oko trgovinskih politika.
Uprava kompanije je navela da je spremna da najveći deo troškova oko carina prebaci na klijente, te da bi „lavovski deo tog troška trebalo da preuzmu američki kupci“. ASML je drugi po veličini proizvođač opreme za proizvodnju čipova u SAD, sa oko petinom radne snage na ovom tržištu.
Uprava kompanije je upozorila i na indirektne efekte carina na globalni privredni rast, koji može usporiti lanac snabdevanja oko primene generativne veštačke inteligencije (AI), ali da su planovi AI ekspanzije i dalje „veoma jaki, veoma konkretni“.
Ukupna dividenda koju je kompanija namenila akcionarima iz profita iz 2024. godine dostigla je 6,40 evra po akciji (prinos 1,1 odsto), dok je kompanija u prvom tromesečju stekla sopstvene akcije u vrednosti od oko 2,7 milijardi evra.
Akcije ASML-a pri kraju trgovačkog dana beleže pad od 6,4 odsto na 566,5 evra, dok su od početka godine u minusu oko 17 procenata.
Izvor: ASML, Investing, Momentum