Evropska centralna banka (ECB) zadržala je u četvrtak ključnu kamatnu stopu nepromenjenu, usled povećane privredne neizvesnosti, između ostalog zbog činjenice da EU još uvek nije ispregovarala trgovački sporazum sa SAD.

ECB je u prethodna četiri sastanka ove godine svaki put smanjivala depozitnu stopu za po 25 baznih poena, spuštajući je na nivo od 2,0 odsto. Prethodno, u ciklusu borbe sa inflacijom, depozitna stopa ECB dostigla je maksimum na nivou od 4,0 odsto.

„Okruženje je ostalo prilično neizvesno, posebno u vezi sa trgovačkim sporovima“, navela je ECB u saopštenju, dodajući da su izgledi inflacije i privrednog rasta ostali nepromenjeni u odnosu na prethodni sastanak.

Kretanje kursa EUR/USD u 2025. godini 

Izvor: CNBC

Inflacija u evrozoni u junu je pala na target ECB-a od 2,0 odsto, te je bilo očekivano da kamata ostane nepromenjena, posebno usled geopolitičke neizvesnosti koju je donela Trampova administracija u odnosima sa EU. SAD su najveći trgovački partner ovog političkog i ekonomskog bloka, a mogući scenariji raspleta se kreću od carinske stope za izvoz u SAD od 15 odsto (trenutno oko 4,8 odsto), uz pojedine izuzetke, do preduzimanja uzvratnih mera EU ukoliko se sporazum ne postigne.

Čelnica ECB-a Lazar rekla je na konferenciji za novinare da je evrozona ostvarila bolji privredni rast u prvom tromesečju od očekivanja. To je postignuto zbog efekta gomilanja zaliha usled opasnosti od promene trgovinskih politika, ali i zbog jače privatne potrošnje i investicija, rastućih zarada i okruženja nižih kamata.

Govoreći o jačanju evra, Lagar je napomenula da bi jači evro mogao „dodatno smanjiti inflaciju nego što se očekivalo“ i da bi veće globalne carine mogle istovremeno da ublaže rast cena, ako zemlje sa prekomernim kapacitetima preusmere svoj izvoz u evrozonu. Evro je od početka godine ojačao u odnosu na dolar 13,5 odsto i juče se nalazio na nivou od 1,175 dolara.

Ona je naglasila da ECB prati i suprotan scenario u kojem bi pokidani lanci snabdevanja smanjili ponudu i uticali na rast globalnih cena. Veća fiskalna potrošnja i ekstremni vremenski uslovi takođe predstavljaju rizik za rast inflacija, navela je Lagar, dodajući da je ECB i dalje u stanju „čekanja i posmatranja“ i da je ukupna politika „u dobrom stanju“.

Izvor: CNBC, Momentum