Matična kompanija Google-a, Alphabet, zabeležila je oštru korekciju u ceni akcija nakon što je objavila kvartalni prihod ispod očekivanja i najavila veća kapitalna ulaganja. 

Prihod kompanije u periodu oktobar-decembar skočio je 11,8 procenata na 96,5 milijardi dolara, ali je bio ispod konsenzusa od 96,67 milijardi dolara. 

Reklamni prihodi pretraživača su porasli 12,5 odsto na 54,0 milijarde dolara i bili su neznatno iznad konsenzusa, dok je prihod od YouTube-a skočio 13,8 odsto na 10,5 milijardi dolara, iznad konsenzusa od 10,2 milijarde dolara. Ova ekspanzija YouTube-a u dobroj meri je potpomognuta ulaganjima u podcaste koji su tokom predsedničke kampanje doneli rast oglašavanja. 

Nastavljena ekspanzija cloud usluga (u mlrd USD)

Cloud segment poslovanja zabeležio je rast prihoda od 30,1 odsto na nepunih 12 milijardi dolara (prošli kvartal stopa od 35 odsto), što je bilo ispod konsenzusa od 12,19 milijardi dolara. Uprava kompanije je saopštila da je u četvrtom tromesečju bila jaka tražnja za proizvodima baziranim na veštačkoj inteligenciji (AI) ali i  „veća nego što su kapaciteti kompanije“. 

Kompanija je velike napore uložila da omogući veće kapacitete pa su i kapitalna ulaganja u kvartalu iznosila 14 milijardi dolara, iznad konsenzusa od 13,26 milijardi dolara. U tekućem tromesečju ovi izdaci se očekuju na 16-18 milijardi dolara (konsenzus 14,3 milijarde dolara), a u čitavoj godini na oko 75 milijardi dolara (konsenzus 58,8 milijardi dolara). 

Najveći deo ovih izdataka odnosi se na tehničku infrastrukturu, pre svega na ulaganja u servere, potom data centre da „se podrži rast poslovanja kroz segmente Google Services, Google Cloud i Google DeepMind. Alphabet očekuje da će efekat Deep Seek-a i jeftinija AI značajno povećati potražnju za njegovim uslugama, umesto da je načiniti praktično besplatnom i ugroziti poslovne modele kompanije. 

Inovativni biznisi kompanije, u koje spadaju naučni centar Verily i projekat autonomnih vozila Waymo, zabeležili su pad prihoda od 39 odsto na 400 miliona, ispod konsenzusa od 616,4 miliona dolara. Operativni gubitak u segmentu produbljen je sa prošlogodišnjih 0,9 na 1,2 milijarde dolara. 

Operativni profit kompanije skočio je za 30,7 odsto na 31,0 milijardu dolara, dok je operativna margina porasla 4,6 procentnih poena na 32,1 odsto. Dobit po akciji (EPS) skočila je 31,1 odsto na 2,15 dolara i bila je iznad konsenzusa od 2,13 dolara. 

Akcije Alphabet-a u produženom trgovanju pale su 7,3 odsto na 192,6 dolara i faktički neutralisale sve dobitke u tekućoj godini. 

Izvor: CNBC, Alphabet, Momentum