Američka centralna banka, Fed, očekivano je juče zadržala kamatnu stopu na nepromenjenom nivou, mada i dalje očekuje smanjenje cene zaduživanje kasnije tokom godine.
Kamata je ostala u rasponu 4,25-4,50 odsto gde se nalazi još od decembra, nakon što je Fed zauzeo oprezan pristup s obzirom na očekivani negativan uticaj novih carina na privredu koja usporava.
Uprkos ovim neizvesnostima koje donosi ekonomska politika nove američke administracije, zvaničnici Fed-a i dalje očekuju smanjenje kamata od pola procentnog poena do kraja 2025. godine. Članovi Odbora Fed-a, što se vidi iz individualnih projekcija članova (dot-plot), očekuju ključnu kamatu na nivou od 3,90 odsto do kraja godine što odgovara rasponu 3,75-4,00 odsto.
Monetarni odbor i dalje očekuje dva smanjenja kamata u 2025.

Izvor: WSJ
Ovakav scenario očekuje 19 članova Odbora, dok četiri člana očekuje nepromenjenu monetarnu politiku u 2025. što ukazuje na njeno postepeno zaoštravanje s obzirom da je u januaru samo jedan član očekivao godinu bez smanjenja kamate.
Očekivanja u pogledu srednjoročnih izgleda ostala su nepromenjena – u 2026. se očekuju dva smanjenja kamata i još jedno u 2027. pre nego što se ključna kamata spusti na stopu od tri procenta.
U saopštenju, Odbor je naveo da je „neizvesnost oko ekonomskih izgleda porasla“, dodajući da je Fed „pažljiv na rizike sa obe strane svog dvostrukog mandata“.
Zvaničnici Fed-a su smanjili očekivanja privrednog rasta na 1,7 odsto ove godine u odnosu na decembarsku projekciju od 2,1 odsto. S druge strane, bazna inflacija se očekuje na godišnjem nivou od 2,8 odsto u odnosu na prethodnu ocenu od 2,5 odsto. Ove ocene ukazuju na realnu opasnost od scenarija stagflacije, što je ekonomska pojava kada inflacija raste usprkos slabljenju privrednog rasta.
Čelnik Fed-a, Pauel, na konferenciji posle objavljivanja odluke, naveo je da je „inflacija sad počela da raste. Mislimo da je to delimično posledica carina i da može doći do odlaganja daljeg povećanja tokom godine“. On je dodao da je to „solidna slika“, ali da izveštaji pokazuju „rastuću neizvenost i zabrinutost oko povećnih rizika i među stanovništvom i privredom“.
Investitori na tržištu akcija pozitivno su reagovali na komentare Pauela i izveštaj Fed-a pa su indeksi registrovali rast u rasponu 1-1,5 odsto. Dolar je blago ojačao u odnosu na evro, dok je prinos na 10-ogodišnje američke državne obveznice pao na 4,25 odsto, što je 25 baznih poena niže u odnosu na vreme januarskog zasedanja Fed-a.
Izvor: CNBC, Momentum