Američka centralna banka, Fed, na jučerašnjem zasedanju po drugi put zaredom smanjila je ključnu kamatnu stopu, što je potez koji je bio više nego očekivan od strane tržišta.
Nakon što je u septembru Fed kamatu smanjio za 50 baznih poena, jučerašnje smanjenje iznosilo je 25 baznih poena na ciljani raspon 4,50-4,75 odsto. Ova odluka je doneta jednoglasno od članova Odbora za razliku od prethodnog zasedanja kada je jedan član bio protiv.
U saopštenju nakon sastanka bilo je vidljivo nekoliko promena u načinu na koji Fed sagledava stanje privrede. Među njima bio je izmenjen pogled na to kako se ocenjuje napori da se obori inflacija, a da se ne naruši tržište rada.
„Odbor ocenjuje da su rizici za postizanje ciljeva u pogledu zapošljavanja i inflacije otprilike u ravnoteži“, navodi se u saopštenju, što je promena u odnosu na septembarsko zasedanje kada je naglašeno „veće poverenje“ u ovaj proces.
Nastavljen trend smanjenja ključne kamate Fed-a
Saopštenje je blago smanjilo značaj tržišta rada, naglasivši da su se „uslovi generalno ublaženi, i da je stopa nezaposlenosti porasla, ali da je i dalje niska“. Odbor je ponovo saopštio da je privreda „nastavila da raste solidnim tempom“.
Ova odluka Fed-a dolazi usred političkih promena u SAD, nakon predsedničkih izbora, što bi prema ocenama analitičara moglo da utiče na rast inflacije u očekivanju protekcionističke politike i deportacije ilegalnih imigranata.
Prvi čovek Fed-a Pauel na konferenciji je rekao da „kratkoročno, izbori nemaju uticaj na donošenje monetarnih odluka“, kao i da neće odstupiti sa položaja ako novoizabrani predsednik zatraži njegovu ostavku. U svom prvom mandatu Tramp je bio žestok kritičar Pauela čiji aktuelni mandat ističe početkom 2026. godine.
Kada su u pitanju očekivanja tržišta u pogledu daljih poteza Fed-a, na decembarskom zasedanju se očekuje još jedno smanjenje od 25 baznih poena, pre nego što usledi pauza na januarskom sastanku.
Septembarske projekcije koje su dali članovi Odbora Fed-a (dot-plot) pokazale su očekivanja da se u narednoj godini kamata smanji za 100 baznih poena, te dodatnih 50 baznih poena 2026. godine kada bi terminalna stopa mogla da padne na 2,9 odsto.
Uprkos jučerašnjem smanjenju kamate prinos na američke 10-ogodišnje obveznice je blago porastao na 4,34 odsto, dok je indeks S&P 500 stigao nadomak nivoa od 6.000 poena i beleži rast od početka godine od oko 25 odsto.
Izvor: CNBC, Momentum