Američka centralna banka, Fed, zadržala je na julskom zasedanju ključnu kamatnu stopu nepromenjenu, ali je ukazala da je inflacija sve bliže srednjoročnom targetu što bi moglo otvoriti vrata za buduće smanjenje kamata.
„Inflacija je popustila tokom protekle godine ali je ostala povišena“, saopštio je Fed, napominjući „da je ostvaren dalji napredak prema targetu od dva odsto“.
Međutim, govoreći na konferenciji, čelnik Fed-a, Pauel, je rekao da iako nije doneta bilo kakva odluka o budućim akcijama, smanjenje kamata može doći i u septembru ako ekonomski podaci ukažu na slabljenje inflacije.
„Ako se zadovolje ti uslovi, smanjenje kamata moglo bi biti na stolu već na sledećem zasedanju u septembru“, rekao je Pauel. Odgovarajući na pitanja novinara, on je rekao da eventualno smanjenje kamata od 50 baznih poena „nije nešto o čemu se razmišlja u ovom momentu“.
Povećanja ključne kamate od 2022. godine (u baznim poenima)
Monetarni odbor je na zasedanju jednoglasno zadržao ključnu kamatu u rasponu 5,25-5,50 odsto, što je njen najviši nivo u poslednje 23 godine, gde se nalazi već godinu dana čemu je prethodilo 11 uzastopnih povećanja kamate.
Pauel je rekao da je godinu dana nakon poslednjeg podizanja kamata „situacija u američkoj privredi u potpunosti drugačija“. Naglasio je da je nezaposlenost neznatno viša, dok je inflacija značajno oborena.
Mera inflatornih kretanja koju Fed preferira, indeks troškova lične potrošnje, nalazi se trenutno oko nivoa od 2,5 odsto, dok su podaci o BDP-u za drugo tromesečje pokazali snažan rast američke privrede od 2,8 odsto na godišnjem nivou. Kada je u pitanju nezaposlenost, Fed je u saopštenju naveo „da je porasla, ali da je ostala na niskom nivou“.
Investitori su željno iščekivali signal centralne banke za smanjenje kamata, što je doprinelo snažnom rastu tržišta akcija.
Indeks S&P 500 dan je okončao u plusu od 1,6 odsto, dok je indeks tehnoloških akcija Nasdaq porastao 2,6 odsto. Prinos na američke 10-ogodišnje državne obveznice pao je na 4,03 odsto gde se poslednji put nalazio početkom godine.
Izvor: CNBC, Momentum