Objavljeni državni podaci u petak pokazali su da je kineska privreda i u prošloj godini uspela da ostvari vladin target rasta, ali uz brojne strukturne slabosti koje i dalje nisu rešene.
Ova druga po jačini svetska privreda u četvrtom kvartalu zabeležila je rast od 5,4 odsto, što je najveća stopa od početka 2023. godine, u odnosu na očekivanje tržišta od 4,9 odsto.
Ovaj rast je u velikoj meri bio zasnovan na industrijskoj proizvodnju i izvozu, koji su omogućili dostizanje stope od pet procenata u celoj 2024. godini.
Privredni rast u 4Q došao iznad očekivanja tržišta
Međutim, decembarski podaci pokazali su da industrijska proizvodnja daleko premašuje maloprodaju, a da nezaposlenost raste, naglašavajući domaću slabost privrede koja s druge strane ima ogromni trgovinski suficit sa ostatkom sveta.
Rast zasnovan na izvozu delimično je podržan deflacijom koja kinesku robu čini konkurentnijom na globalnim tržištima, ali takođe izlaže Peking većim opasnostima kako se trgovinski jaz sa drugim zemljama povećava. Unutar zemlje, pad cena je uticao na smanjene korporativne profite i niže plate radnika.
Međutim, Kina se ne suočava samo sa značajnim domaćim izazovima, već i sa neprijateljskim spoljnim okruženjem. Ako najveći deo dodatnih podsticaja u ovoj godini koji je država pripremila bude usmeren ka industrijskom sektoru i infrastrukturi, a ne prema domaćinstvima, to bi moglo da pogorša višak kapaciteta u fabrikama, oslabi potrošnju i poveća deflatorne pritiske, navode analitičari.
Takođe, kinesku privredu očekuju više američke carine za koje se očekuje da će imati mnogo veći uticaj nego u Trampovom prvom mandatu, podstičući premeštanje proizvodnje u inostranstvu i dalje smanjenje profita, pritisak na radna mesta i investicije privatnog sektora.
Drugi trgovinski rat bi učinio Kinu mnogo ranjivijom nego kada je Tramp prvi put podigao carine 2018. godine, jer se bori sa dubokom krizom na tržištu nekretnina, ogromnim dugom lokalnih uprava i nezaposlenošću mladih od 16 odsto.
Peking se obavezao da će dati prednost domaćoj potrošnji, ali je do sada preuzeo malo toga osim nedavno proširenog programa trgovine koji subvencioniše kupovinu automobila, uređaja i druge robe.
Izvor: Reuters, Momentum