Veliki prodor kineskog startapa na polju veštačke inteligencije (AI) napravio je pometnju na finansijskim tržištima s obzirom na njegove oskudne resurse i ograničenost u nabavci najnaprednijih čipova. 

Četbot koji je napravio kineski AI startap DeepSeek popeo se na vrh Apple-ove liste u prodavnici u SAD ove nedelje, svrgnuvši ChatGPT sa trona najviše preuzimane besplatne aplikacije. Istoimeni AI asistent pokreće DeepSeek-ovi modeli otvorenog koda, za koje kompanija kaže da se mogu trenirati uz delić cene koristeći mnogo manje čipova od vodećih svetskih modela. 

Preuzimanja za aplikaciju eksplodirala su ubrzo nakon što je DeepSeek 20. januara objavio svoj novi model rezonovanja R1, koji je dizajniran za rešavanje složenih problema i navodno radi kao i OpenAI-jev o1 na određenim merilima.

Kompanija tvrdi da uložila manje od šest miliona dolara za razvoj velikih jezičkih modela, nasuprot OpenAI-om modelu GPT-4 koji je prema navodima uprave koštao preko 100 miliona dolara. 

DeepSeek takođe tvrdi da mu je bilo potrebno samo oko 2.000 specijalizovanih čipova od Nvidije za treniranje V3, u poređenju sa 16.000 ili više potrebnih za obuku vodećih modela. Ove neproverene tvrdnje navele su programere i investitore da dovedu u pitanje računarski intenzivan pristup koji koriste vodeće svetske AI kompanije. A ako je tačno, to znači da su inženjeri DeepSeek-a morali da budu kreativni u suočavanju sa trgovinskim ograničenjima koja su doneta u cilju zaštite AI dominacije SAD.

NVIDIA, koja je bila najveća žrtva paničnog trgovanja u ponedeljak izgubivši na vrednosti 18 procenata, saopštila je da DeepSeek-ov R1 model predstavlja „odličan AI napredak i savršen primer skaliranja vremena testiranja“. U saopštenju se dodaje  da „DeepSeek-ov rad pokazuje kako se novi modeli mogu kreirati koristeći tu tehniku, široko dostupne modele i računar koji je u potpunosti usklađen sa kontrolom izvoza“.

Saopštenje najvećeg svetskog dizajnera čipova sugeriše da bi proboj DeepSeek-a mogao značiti dodatnu potražnju za grafičkim čipovima kompanije koji su joj omogućili ekspanziju poslovanja i krunu najveće kompanije prema tržišnoj kapitalizaciji. 

Izvor: Verge, CNBC, Momentum