Američka softverska kompanija, Microsoft, objavila je kvartalne rezultate poslovanja iznad očekivanja, ali je prognoza sporijeg rasta cloud usluga u tekućem kvartalu dovela do pada cene akcija.
Prodaja u okviru segmenta cloud poslovanja Azure očekuje se da će porasti 31-32 odsto u tekućem kvartalu, nakon što je rasla stopom od oko 34 odsto u prvom fiskalnom kvartalu (konsenzus 32,8 odsto; prethodni kvartal 35 odsto). Uprava kompanije je saopštila da deo kapaciteta u segmentu Data centra planiranih da se usmere na polje veštačke inteligencije (AI) nije realizovan što će usporiti rast Azure-a u decembarskom kvartalu.
Usled ovog usporavanja, kompanija u tekućem kvartalu očekuje prihod u rasponu 68,1-69,1 milijardu dolara, što odgovara rastu na sredini raspona do 10,6 odsto. Konsenzus tržišta bio je očekivani prihod od 69,83 milijarde dolara.
Ova informacija bacila je u senku prilično dobar kvartalni izveštaj kompanije koji je doneo rast prihoda od 16,1 odsto na 65,6 milijardi dolara, što je bilo iznad konsenzusa od 64,56 milijardi dolara.
Ekspanzija kapitalnih ulaganja Microsoft-a se nastavlja
Segment poslovanja Inteligentni cloud zabeležio je rast prihoda od 20 odsto na 24,1 milijardu dolara (konsenzus 24,04 milijarde dolara), predvođen spomenutim rastom podsegmenta Azure i ostalih cloud usluga. Kompanija je saopštila da je 12 procentnih poena rasta Azure-a pripisano AI, što je procentni poen više u odnosu na prethodni kvartal. Uprava kompanije očekuje da bi AI biznis mogao doneti prihod na godišnjem nivou veći od 10 milijardi dolara negde u sledećem kvartalu.
Segment Produktivnost i poslovni procesi zabeležio je rast prihoda od 12 odsto na 28,3 milijarde dolara (konsenzus 27,9 milijardi dolara). Office komercijalni proizvodi i cloud usluge rasli su stopom od 13 odsto, a isti proizvodi namenjeni pojedinačnim potrošačima pet odsto. Dynamics je zabeležio rast prihoda od 14 odsto, a LinkedIn 10 procenata.
Segment Personalni računari ostvario je rast prihoda od 17 odsto na 13,2 milijarde dolara (konsenzus 12,56 milijardi dolara), ali je 15 procentnih poena rasta donela konsolidacija rezultata nakon preuzimanja Activision-a. Windows OEM i hardver imali su stopu rasta od dva odsto, dok su Xbox sadržaji i usluge skočili 61 odsto. Pretraživač i reklamni prihodi ubrzali su u kvartalu na 18 procenata (19 odsto mimo kursnih razlika), što je direktna posledica uticaja AI u pretraživaču Bing koja je donela rast broja klijenata i veću cenu oglašavanja.
Kapitalna ulaganja u kvartalu, pre svega usled nastojanja kompanije da podrži tražnju za cloud i AI uslugama, skočila su 50 odsto na 14,9 milijardi dolara i bila su iznad očekivanja. Pre 2020. Microsoft nikada nije imao izdatke ovolikog obima u imovinu i opremu ni na godišnjem nivou.
Veća kapitalna ulaganja i u ovom kvartalu osetila su se na polju profitabilnosti. Operativni profit je porastao 14 odsto na 30,6 milijardi dolara, dok je operatina margina pala procentni poen na 47 odsto. Dobit po akciji (EPS) porasla je 10 odsto na 3,30 dolara i bila je iznad očekivanih 3,11 dolara.
Akcije Microsoft-a nakon inicijalnog rasta pale su u post-trgovanju 3,7 odsto na 416,4 dolara, nakon što su prethodno u 2024. porasle oko 15 procenata.