Poslovna aktivnost u evrozoni pretrpela je u novembru iznenađujuće oštar zaokret, nakon što je uslužna delatnost u ovom ekonomkom i političkom bloku pala, a proizvodnja potonula još dublje u recesiju, pokazuje najnoviji pregled S&P Global-a.
Preliminarni kompozitni PMI pokazatelj S&P Global-a u evrozoni potonuo je u novembru na 10-mesečni minimum od 48,1 poena, ispod granice od 50 poena, koja razdvaja rast od kontrakcije.
Analitičari okupljeni oko Reuters-a očekivali su rezultat na oktobarskom nivou od 50,0 poena.
Kompozitni PMI evrozone najniži od januara ove godine
Objavljeni preliminarni podaci oborili su prinose na obveznice širom evrozone i spustili evro na najniži nivo u odnosu na dolar od decembra 2022. godine, jer su se investitori kladili na brže smanjenje kamatnih stopa Evropske centralne banke (ECB).
Centralna banka je smanjila stope tri puta ove godine na 3,25 odsto usled sve veće zabrinutosti u vezi sa slabim izgledima za rast bloka. Tržište očekuje još jedno smanjenje od 25 baznih poena sledećeg meseca i dodatnih 125 baznih poena sledeće godine, što bi ključnu stopu spustilo na 1,75 odsto do kraja 2025. godine.
Kompozitni indeks novih poslova pao je sa 47,9 na 46,6 poena, što je najniže ovogodišnje čitanje i ne ukazuje na skorašnji oporavak.
Ekonomski pad se ubrzao i u Nemačkoj i u Francuskoj, pri čemu je poslovna aktivnost padala najbržim tempom od početka ove godine, čemu je u velikoj meri doprinela i politička neizvesnost u ove dve najveće ekonomije bloka.
Nemačka privreda je u trećem tromesečju porasla manje nego što se ranije procenjivalo, izvestio je u petak statistički zavod, što je još jedna loša vest za zemlju koja bi ove godine mogla da bude najlošija među privredama G7.
Dodatno, nemačka industrija očekuje pad proizvodnje od tri odsto u 2024. godini, treću godinu zaredom, bez naznake oporavka u narednoj. Carine koje je predložio novoizabrani američki predsednik Tramp mogle bi da imaju značajan negativan uticaj na ekonomiju evrozone u narednim godinama.
Uslužni sektor koji dominira privredom evrozone, oslabio je sa oktobarskih 51,6 na 49,2 poena, što je bio njegov najniži nivo u poslednjih 10 meseci. Proizvodni PMI ostao je duboko u zoni kontrakcije, spuštajući se sa 46,0 na 45,2 poena.
Firme su ponovo povećale broj zaposlenih, ali su ostale manje optimistične u pogledu naredne godine. Indeks poslovnih očekivanja pao je na dvogodišnji minimum sa 59,9 poena na 55,0 poena.
Izvor: Reuters, Momentum