Britanska naftna kompanija, Shell, saopštila je da će povećati izdvajanja akcionarima u narednom periodu, podržana jačanjem pozicije najvećeg svetskog trgovca tečnim prirodnim gasom (LNG).

Kompanija planira da poveća prodaju LNG-a, koji je bio primarni činilac rasta profita u poslednjim godinama, za 4-5 odsto godišnje do 2030. godine. Ovo će omogućiti kompaniji da akcionarima vrati do polovine operativnog novčanog toka (OCF), sa većim akcentom na otkup sopstvenih akcija. Plan je da do 2030. Shell-ov LNG biznis bude 20-30 odsto veći u odnosu na 2022. kada je došlo do promene uprave.

„Želimo da postanemo vodeći svetski  biznis na polju integrisanog gasa i LNG-a“, saopšteno je iz kompanije uz ocenu da „investira tamo gde ima najveću konkurentsku snagu, da bi više izdvajala za akcionare“.

Ovo je prvi uvid u dugoročnu strategiju Shell-a nakon dvogodišnjeg „sprinta“ glavnog izvršnog direktora Savana da razmrda kompaniju smanjenjem troškova, povećanjem pouzdanosti i gašenjem jedinica sa slabim učinkom.

Shell je izneo niz mera, uključujući dalje smanjenje troškova, strogu kontrolu potrošnje i reviziju petrohemijskog biznisa, uključujući istraživanje mogućnosti za partnerstvo u SAD i potencijalnu prodaju imovine ili zatvaranje fabrika u Evropi.

Ovi planovi bi trebalo da omoguće rast slobodnog novčanog toka za 10 odsto godišnje do 2030, a kompanija će distribuirati 40-50 gotovine iz operativnog poslovanja akcionarima u odnosu na dosadašnji target od 30-40 odsto.

Kompanija proteklih godina pokušava da rastućim isplatama akcionarima popravi imidž u industriji koji je uzdrman velikim rezom u isplati dividendi nakon izbijanja pandemije. Shell je u proteklom periodu otkupljivao sopstvene akcije u visini od 3,5 milijarde dolara kvartalo i povećavao dividendu četiri odsto godišnje. Međutim, poslednja kvartalna dividenda od 0,344 centa i dalje zaostaje za isplatom od 0,47 dolara iz 2019. godine, pre nego što je usledilo smanjenje.

Akcije Shell-a na današnjem trgovanju beleže rast od dva odsto na 33,5 evra i nalaze se desetak procenata iznad predpandemijskog nivoa.

Izvor: Bloomberg, Momentum