Američko tržište akcija zabeležilo je oštru korekciju u produženom trgovanju nakon što je Tramp objavio recipročne carine prema svim zemljama, u rasponu od minimalnih 10 procenata do 49 odsto, koje povećavaju rizik od globalnog trgovinskog rata koji bi mogao pogoditi američku privredu.

Počev od 5. aprila osnovna carina od najmanje 10 procenata odnosiće se na sve zemlje, dok će pojedini trgovinski partneri imati i veće namete u zavisnosti od visine carine koju zaračunavaju prema SAD.

„Naplaćivaćemo otprilike polovinu onoga što su oni tarifirali nama“, rekao je Tramp na konferenciji za novinare u Beloj kući, dodajući da „samim tim carine neće biti potpuno recipročne.“

Novouvedene carine prema pojedinim zemljama 

Izvor: CNBC

Analitičari su gajili znatno optimističnija predviđanja sa očekivanom maksimalnom stopom od 10 procenata. Jedina povoljna vest u Trampovoj objavi došla je za susedne zemlje, Kanadu i Meksiko, kojima neće biti obračunavane recipročne carine povrh ranije nametnutih carina od po 25 odsto.

Ove incijalne carine odnosile su se i na Kinu (stopa od 20 odsto), da bi potom u februaru bile uvedene carine na uvoz čelika i aluminijuma od 25 odsto, koliko su razrezane i carine na uvoz automobila koje stupaju na snagu 3. aprila.

Među glavnim trgovinskim partnerima, EU će plaćati carine od 20 procenata, Kina se suočava sa dodatnim carinama od 34 odsto, a Japan 24 odsto.

Fjučersi na američke indekse u produženom trgovanju pali su skoro tri odsto kada je u pitanju S&P 500 odnosno skoro 3,5 odsto u slučaju indeksa tehnoloških akcija, Nasdaq. Prinos na 10-ogodišnje američke državne obveznice pao je nadomak nivoa od četiri odsto gde se poslednji put nalazio u oktobru prošle godine.

Izvor: CNBC, Momentum