NEDELJNI IZVEŠTAJ,  24-28. mart, 2025. 

Dow Jones  S&P 500 Nasdaq Comp. DAX 40  Shangai Comp.
41.583,9 -0,96% 5.580,94 -1,53% 17.322,99 -2,59% 22.461,52 -1,88% 3.351,31 -0,40%
         

Američko tržište akcija pretrpelo je oštar silazni trend u drugoj polovini nedelje, a reperni indeks tržišta, S&P 500, ponovo se našao nadomak tehničke korekcije. Sentiment investitora pogoršan je nakon objave novih američkih carina i loših makro podataka pa je indeks S&P 500 u sedmici pao 1,5 odsto, dok se indeks tehnoloških akcija, Nasdaq, spustio 2,6 odsto. 

Auto-sektor na udaru carina – Inicijalni okidač za rasprodaju akcija bila je nova najava pooštravanja američke trgovinske politike, a ovaj put odnosila se na auto-sektor. Tramp je od 3. aprila najavio carine na uvoz neameričkih proizvođača automobila od 25 odsto, samo dan nakon što bi trebalo da budu objavljene tzv. recipročne carine koje je američka administracija najavila za sve zemlje koje imaju veće trgovinske namete u odnosu na SAD. 

Auto carine od 25 odsto bi bile dodate na postojeće namete, uključujući carinu od 2,5 odsto koju su uvele SAD, kao i postojeće carine od 25 odsto na lake kamione koje datiraju iz 60-ih godina prošlog veka. Na sve ovo bi trebalo dodati i carine od 25 odsto na robu iz Kanade i Meksika koje je Tramp uveo jer smatra da te zemlje ne čine dovoljno da osujete nelegalnu trgovinu drogom.

Oko polovine američke prodaje automobila dolazi iz uvoza 

Izvor: WSJ

Prema podacima firme S&P Global Mobility, oko polovina novih putničkih vozila prodatih u SAD prošle godine je proizvedena van zemlje. Od oko 16 miliona prodatih vozila, oko 2,5 miliona dolazi iz Meksika, 1,4 miliona iz Južne Koreje, 1,3 miliona iz Japana, 1,1 milion iz Kanade i oko 0,9 miliona iz EU. Pojedini analitičari očekuju da će carine proizvođačima doneti dodatni trošak od 100 milijardi dolara (oko 6.250 dolara po autu) odnosno činile bi oko 14 procenata godišnjih prihoda u sektoru. 

Sektor evropskih proizvođača automobila zabeležio je pad vrednosti preko sedam procenata prošle sedmice, dok su američki proizvođači GM i Ford u istom periodu izgubili na vrednosti 6,3 odnosno 2,8 odsto, respektivno. 

Inflacija i dalje pretnja nižim kamatama – Negativan sentiment na tržištu dodatno su raspirili makro podaci objavljeni u petak koji su doneli lošije podatke o inflaciji u februaru, kao i o stanju američkog potrošača. 

Bazni indeks troškova lične potrošnje (PCE), koji inače predstavlja ključnu inflatornu meru Fed-a, porastao je na mesečnom nivou 0,4 odsto, što predstavlja najveće povećanje od januara 2024. godine, dok je na godišnjem nivou iznosio 2,8 odsto. Ekonomisti su očekivali mesečni rast od 0,3 odsto odnosno 2,7 odsto na godišnjem nivou. 

PCE inflacija se zadržala na nivou od 0,30%

Izvor: Reuters

Ukupni indeks troškova lične potrošnje porastao je 0,3 odsto mesečno odnosno 2,5 odsto godišnje, a obe mere su bile u skladu sa očekivanjima. 

U isto vreme, objavljeno je da je lična potrošnja ubrzala na 0,4 odsto mesečno, ali ispod konsenzusa od 0,5 odsto. Lični dohodak zabeležio je povećanje od 0,8 odsto, znatno iznad konsenzusa od 0,4 odsto. Domaćinstva su postala mnogo opreznija u pogledu raspolaganja novcem, pa je stopa lične štednje porasla na 4,6 odsto, što je njen najviši nivo od juna 2024. godine. 

PCE inflacija predstavlja omiljenu meru Fed-a za inflatorna kretanja i aktuelni trend će verovatno pojačati opreznost centralne banke u pogledu daljeg smanjenja kamata. Nakon izveštaja, verovatnoća da će Fed smanjiti kamate za 25 baznih poena u junu spustila se ispod 80 procenata. 

Potrošački sentiment još niže u martu – Potrošački sentiment Univerziteta Mičigen pokazao je još gore stanje američkog potrošača u odnosu na inicijalno čitanje. 

Potrošački sentiment pao je na 57 poena, ispod preliminarnog čitanja ranije tokom meseca od 57,9 poena, što je njegov najniži nivo od kraja 2022. godine.  Loš osećaj potrošača ne preslikava se uvek u loše vesti za privredu. Potrošačke i biznis ankete su ono što ekonomisti smatraju „mekim“ podacima koji mogu biti rano upozorenje za situaciju koja se još uvek ne vidi u drugim ekonomskim podacima. 

Potrošački sentiment najniži od 2022. godine 

Izvor: WSJ

 Ono što najviše utiče na trenutnu zabrinutost potrošača su neizvesnost u vezi sa trgovinskom politikom američke administracije, otpuštanja u vladi, suzbijanje imigracije i smanjenje potrošnje.

Veliki uticaj na sentiment potrošača ima stanje na tržištu rada odnosno sigurnost koju osećaju kada je u pitanje zadržavanje radnog mesta. Kada su u pitanju ova očekivanja, dve trećine ispitanika očekuje veću nezaposlenost sledeće godine, što je najviši podatak od 2009. godine. U februaru je tek oko polovine ispitanika očekivala veću nezaposlenost u narednom periodu. 

Ispitanici očekuju da cene u narednih godinu dana porastu pet procenata, u odnosu na očekivanu inflaciju krajem prošle godine od 2,8 odsto. Potrošači takođe očekuje dugoročno ubrzanje rasta inflacije.