Bruto domaći proizvod SAD u periodu januar-mart oslabio je godišnje prilagođenom stopom od 0,3 odsto, saopštilo je američko Ministarstvo trgovine, što je prva negativna stopa još od prvog tromesečja 2022. godine. 

Ekonomisti su očekivali rast od 0,4 odsto, nakon što je stopa u četvrtom kvartalu prošle godine bila na znatno višem nivou od 2,4 odsto. 

Glavni uticaj na negativan rast doneo je uvoz koji je skočio 41,3 odsto, vođen rastom uvoza robe od 50,9 odsto, što je mimo pandemije najveća stopa rasta od 1974. godine. Uvoz je oduzeo više od pet procentnih poena ukupnog rasta. Izvoz je porastao skromnom stopom od 1,8 odsto. 

Lična potrošnja i investicije nisu neutralisale veliki skok uvoza robe

Izvor: BEA

Lična potrošnja je očekivano usporila tokom kvartala ali je ostala pozitivna. Lična potrošnja u periodu porasla je 1,8 odsto, što je najsporiji rast od drugog kvartala 2023. i veliko usporavanje u odnosu na rast od 4,0 odsto u prethodnom tromesečju. 

Privatne domaće investicije porasle su u kvartalu 21,9 odsto, vođene rastom ulaganja od 22,5 odsto opremu što je takođe potez koji je motivisan novom trgovinskom politikom SAD. 

Ulaganja federalne vlade opala su 5,1 odsto u kvartalu, srezavši oko jedne trećine procentnog poena BDP-a. 

Izveštaj o BDP-u poslao je kontradiktorne signale za Fed pred zasedanje naredne sedmice. Dok bi negativan rast mogao biti signal za snižavanje kamata, inflacioni podaci ukazuju na potrebu da se kamate zadrže na trenutnom nivou. 

Fed-ova omiljena mera inflacionih kretanja, troškovi lične potrošnje, porasli su u kvartalu 3,6 odsto, znatno brže od 2,4 odsto u prethodnom tromesečju. Bazni troškovi, kada se isključe hrana i energenti, porasli su stopom od 3,5 odsto. 

Tržište i dalje očekuje da će kamate prvi put biti smanjene tek u junu, dok su porasle šanse da do kraja godine uslede ukupno četiri smanjenja kamata. Do nedavno je tržište percipiralo još jedno smanjenje krajem godine nakon pada kamate od 25 baznih poena u junu. 

Izvor: CNBC, Momentum