Evropska centralna banka (ECB) očekivano je u četvrtak zadržala ključnu kamatu nepromenjenu, drugi mesec zaredom, ali i revidirala naniže izglede privrednog rasta evrozone i najavila planove za brže smanjenje svoje aktive.
ECB je zadržala kamatu na nivou od četiri odsto i saopštila da će „kamate ostati na dovoljno restriktivnim nvioima koliko god dugo je potrebno“, ali je i promenila opis inflacije sa „očekuje se da ostane previše visoka previše dugo“ na „postepeno će opadati tokom sledeće godine“.
Smanjene su procene rasta BDP-a u tekućoj godini sa 0,7 na 0,6 odsto, dok se u 2024. godini očekuje rast od 0,8 odsto umesto ranije očekivanih 1,0 odsto. Procena za 2025. godinu je nepromenjena i iznosi 1,5 odsto.
Inflacija se sada očekuje na 5,4 odsto u tekućoj godini (ranije 5,6 odsto), 2,7 odsto u narednoj (ranije 3,2 odsto) i 2,1 odsto u 2025. godini, što je identično ranijoj proceni.
ECB zadržala kamatu nepromenjenu drugi put zaredom
ECB je upozorila da je pritisak na cene ostao povišen, pre svega usled rasta troškova rada. Baznu inflaciju centralna banka vidi na pet odsto ove godine, 2,7 odsto u narednoj i 2,3 odsto u 2025. godini.
Banka je najavila i da će u drugoj polovini naredne godine okončati podsticajni program iz perioda pandemije, te da će postepeno biti smanjivan obim portfolija, i to stopom od 7,5 milijardi evra mesečno u drugoj polovini 2024. godine. ECB je letos okončala program sticanja obveznica pokrenut sredinom 2014. godine.
Govoreći o mogućnosti snižavanja kamata, čelnica ECB-a Lagar je rekla da se banka „rukovodi podacima, a ne vremenom“. Dodala je da banka neće odustati od visokih stopa usled rizika od domaće inflacije generisane pre svega sa tržišta rada. Inače, tržište uveliko očekuje smanjenja kamata već u prvoj polovini naredne godine, uz prognozniranih pet smanjenja u 2024. godini.
Evropske akcije su porasle skoro jedan odsto na najviši nivo od januara 2022. godine, dok su ekspanziju zabeležile i obveznice država članica evrozone. Evro prema dolaru je ojačao preko jedan odsto nadomak nivoa od 1,10.
Izvor: CNBC, Momentum