Naftna industrija Srbije (NIIS) objavila je kvartalne rezultate poslovanja za period januar-mart koji su pokazali solidnu otpornost kompanije u uslovima negativnog trenda cene sirove nafte i neizvesnog ambijenta usled kontinuirane pretnje sankcijama SAD.

Prosečna cena sirove nafte tipa Brent u prvom kvartalu pala je za devet odsto na 75,7 dolara, dok je prosečan kurs dolara prema dinaru ojačao tri procenta.

Prihod od prodaje u prvom tromesečju pao je 16 procenata na 72,3 milijarde dolara usled nižih cena goriva, ali i naturalno slabijeg prometa.

Kvartalni neto profiti NIS-a (u mlrd RSD)

Pokazatelj EBITDA oslabio je 15 procenata na 8,5 milijardi dinara, dok je neto profit pao 16 odsto na 1,5 milijardi dinara.

Petrohemija je nastavila da bude teg na finansijske rezultate NIS-a pa je u prva tri meseca zabeležila gubitak od 2,0 milijarde dinara u odnosu na 0,9 milijardi dinara prethodne godine.

Kako su iz kompanije naveli, u prvom tromesečju je došlo do pada tržišta motornih goriva za 3,2 odsto, pre svega u segmentu dizel goriva usled ovogodišnjeg kasnijeg početka setve zbog hladnog vremena. NIS je na ukupnom tržištu zabeležio pad udela sa 76 na 68 procenata, dok je na maloprodajnom tržištu, koje je palo 2,4 odsto, držao udeo od 48 odsto što je za dva procentna poena slabije u odnosu na 2024. godinu.

Kada su operativni pokazatelji u pitanju, proizvodnja nafte i gasa je pala četiri odsto, dok je prerada porasla za trećinu usled činjenice da je prošle godine otpočeo redovni remont rafinerije koji je smanjio preradu. Promet naftnih derivata pao je četiri procenta, pre svega usled raskida ugovora sa kupcima usled pretnje sankcijama (pad veleprodaje od 12 odsto i maloprodaje od sedam odsto).

Kapitalna ulaganja kompanije su skoro prepolovljena na 5,5 milijardi dinara, a ostaje da se vidi hoće li ovo biti dugotrajniji trend u uslovima visoke neizvesnosti oko mogućih sankcija.

Zaduženost kompanije prema bankama blago je smanjena na 540,4 miliona evra što je smanjenje od tri odsto na godišnjem nivou.

Akcijama kompanije na Beogradskoj berzi se ne trguje od 14. januara usled privremene obustave od strane berze, kojoj je Komisija za hartije od vrednosti preinačila trajanje „do prestanka razloga za privremenu obustavu trgovanja“.

Izvor: Belex, Momentum